www.songdaslarim.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.songdaslarim.com

( Song Il Gook Fanlarının - Songdaşların Buluşma Adresi )

Taşındık Song Il Kook Severler yeni canlı sitemize bekliyoruz sizi : www.songdaslarim.com

korece bir kaç kelime öğrenelim :)

askıtom
    askıtom
    Süper Hayran
    Süper Hayran

korece bir kaç kelime öğrenelim :) Empty korece bir kaç kelime öğrenelim :)

Mesaj tarafından askıtom Ptsi Kas. 29, 2010 10:57 pm

Başşa!: yumruklar tokuşsun, en çok bunu seviyorum

Kaja: fighting diye çeviriyorlar- vazgeçme/ savaşmaya devam et!/ hadi gidelim anlamına da gelebiliyor. (bu aslında aja olabilir, kulağıma nasıl geliyorsa öyle yazıyorum)

Muya/Buya?: Ne dedin?

Busun surıya?: Neden bahsediyorsun?

Alci? Arasso?: Anladın mı?

Konçenayo?: İyi misin? –Yolda düşen birine konçenayo diyesim geliyor. Çıldırmış olmalıyım:) (Buna da biçesso mu deniyordu:) )

Komapso/ Kamsahamnida: Teşekkür ederim. Belimden eğilerek kamsahamnidaa diye teşekkür ediyorum artık.

Biane: Üzgünüm

Kommal biane: Çok özür dilerim.

Çesohamnida: Özür dilerim (daha resmi galiba)

Sarage/Saranghe/ Sarageyo: Seni seviyorum. Bunu neyse ki herkes biliyor.

Whe gibi okunan bir şey: Niye

Bull /Mul : Su

De/ Ne/ Gre: Evet,tamam

Anida/Animida : Hayır

-mida: bu eklenince ben anlamına geliyor.

Pea: Majesteleri. Jumong’da “Ye, peaaaaa” demelerinden gına geldi mi, hayır.

Çuaye: Hoşlanıyorum.

Trogaja: İçeri geç/elim gibi bir şey

Ankora: Otur. Bu da anchora’dan geliyor olmalı.

Ottukeyo: Nasıl? / Nasıl yani gibi bir şey. Şaşırınca elimizi ağzımıza götürüp ottuke dersek yanlış olmaz herhalde

Kacimara: Gitme

Yobuseyo: Merhaba (telefonu açınca böyle söylüyorlar)

Anyonhaseyo: Merhaba (Bunu da izlediğim bir video’dan öğrendim. Yoon Kye Sang adında bir oyuncu İstanbul’u gezmiş, o ve ekibinin Türkiye yorumları çok komik. Zaten bizim Türklerin çekik gözlü gördüklerinde hemen fotoğraf çektirmeleri de ayrı bir muamma.)

Cogımmen kidaraco: Beni biraz bekle demek. Cümle de kurabiliyorum, 2 yaşındaki Koreli bebeklerle aynı düzeyde olmalıyım şu an Smile

Gelelim hitaplara:

Oppa: Bir kızın bir erkeğe ya da sevgilisine hitap şekli.

Acuşi /Ahjussi: Bir kızın saygı duyduğu bir erkeğe hitap şekli. Eun-chan sadece acuşi diyerek ağlatırdı mesela, öyle de bir kelimedir. Bayım, efendim gibi çevirebiliriz Türkçe’ye.

Hyung: Erkeğin erkeğe hitabı, bir nevi kardeşim, yahut kanka gibi.

Ahjumma: Teyze demek bu. Genç bayanlara ahjumma derseniz sizi terlikle kovalayabilirler.

Unni: Abla demek.

Sesannim: Patron

Omma, omonim: Anne

Arabuci: Büyükbaba

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 11:03 pm