www.songdaslarim.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
www.songdaslarim.com

( Song Il Gook Fanlarının - Songdaşların Buluşma Adresi )

Taşındık Song Il Kook Severler yeni canlı sitemize bekliyoruz sizi : www.songdaslarim.com

3 posters

Güney Kore'de Siyasi Hayat

berksancan03
    berksancan03
    Hayran
    Hayran

Güney Kore'de Siyasi Hayat  Empty Güney Kore'de Siyasi Hayat

Mesaj tarafından berksancan03 C.tesi Tem. 10, 2010 12:59 am

Meclis

Yasama görevini üzerine alan G. Kore Parlamentosunun 299 üyesi vardır. Meclis üyeleri 4 yıl için halk tarafından seçilirler. Cumhurbaşkanının meclisi feshetmek yetkisi vardır.

Cumhurbaşkanı

G. Kore'de başkanlık sistemi hakimdir. 1972 Anayasasıyla yürütme görevi, Ulusal Konferans tarafından beş yıl için seçilen Cumhurbaşkanına verilmiştir. Ülkede Cumhurbaşkanı yürütmenin başıdır ve beş yıl için halk tarafından seçilir. Yürütmeyle ilgili kararların tamamı Cumhurbaşkanının kontrolündedir. Cumhurbaşkanlığına aday olacak kişi eğer herhangi bir siyasi kimliğe sahipse (parti üyeliği veya milletvekilliği gibi) seçimlerden en az bir yıl önce bu görevinden istifa etmek zorundadır.

Başbakan

G. Kore’de Cumhurbaşkanı tarafından meclis içinden veya dışından bir kişi Başbakan adayı olarak gösterilmekte ve bu kişinin adaylığının açıklanmasından sonra en fazla 20 gün içinde parlamentoda bir oturum yapılarak Başbakan adayının oylanması gerekmektedir. Bu oylamada parlamento üyelerinin en az yarısının hazır bulunması ve adayın Başbakan olabilmesi için geçerli oyların salt çoğunluğunu alması gerekmektedir.

G. Kore’de Başkanlık sistemi olduğundan yani yürütmenin Cumhurbaşkanında olması nedeniyle Başbakanın yönetimdeki rolü zayıf kalmaktadır. Başbakan, daha çok Meclis ve Cumhurbaşkanı arasında bir köprü görevi görmektedir

Güney Kore'de Siyasi Hayat  300snz5

Güney Kore'de Siyasi Hayat  Sg4u91
    Songül
    Songül
    YÖNETMEN
    YÖNETMEN

Güney Kore'de Siyasi Hayat  Empty Geri: Güney Kore'de Siyasi Hayat

Mesaj tarafından Songül Perş. Tem. 15, 2010 7:10 am

Anladığım kadarıyla bizim sistemden farklı bir yapıya sahip. Sanırım Amerika' daki siyasal yapıyı örnek almışlar ve onu kullanıyorlar.
    Eskiden, Song Il Gook hayranlığı olmadan önce tabi Smile Güney Korelilerin meclisteki kavgalarını izler gülerdim. Bizimkiler kavga etmesini bile becerimiyor derdim Smile
    Bir ülke için en önemli yapı siyasal yapıdır. Bunu çok iyi oturmuşlar ki hızlıca ilerleme kaydetmişler ve bir çok ülkeyi zorlanmadan geçmişler. Helal olsun. Ben Güney Kore' yi büyük bir hayranlıkla takip ediyorum. Bakalım daha ne güzel işler başaracaklar. Dizilerinde anlatılanlara göre hedefleri çok büyük.
    Hayırlısı Allah yollarını açık etsin Very Happy
    Han-Guk
    Han-Guk

Mesaj tarafından Han-Guk Perş. Tem. 15, 2010 10:39 am

arirang izliyordum geçende , (korenin global kanalı) (ingilizce) Lee Muyung Bak bir konuşma yapıyordu.Konusu ise Kuzey Kore nin Güney Kore ye kafa tuttuğuydu . Myung Bak üstü kapalı laflar atmıyor ****** gibi Very Happy

neyse o dur değil mi? çok başarılı bir siyasetçi.
    berksancan03
    berksancan03
    Hayran
    Hayran

Mesaj tarafından berksancan03 Paz Tem. 18, 2010 12:10 pm

Han-Guk demiş ki:arirang izliyordum geçende , (korenin global kanalı) (ingilizce) Lee Muyung Bak bir konuşma yapıyordu.Konusu ise Kuzey Kore nin Güney Kore ye kafa tuttuğuydu . Myung Bak üstü kapalı laflar atmıyor ****** gibi Very Happy

neyse o dur değil mi? çok başarılı bir siyasetçi.

Şuanki başbakan ve cumhurbaşkanları çok iyi ama Kore'de başbakanın fazla görevi yok genelde köprü görevi görüyor.Türkiye'deki gibi değil bütün yük cumhurbaşkanında neredeyse tamam

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 7:58 am