www.songdaslarim.com

( Song Il Gook Fanlarının - Songdaşların Buluşma Adresi )

Taşındık Song Il Kook Severler yeni canlı sitemize bekliyoruz sizi : www.songdaslarim.com

  Tarihte Jumong/Dongmyeongseong-wang

  Paylaş
  avatar
  berksancan03
  Hayran
  Hayran

  Mesaj Sayısı : 601
  Kayıt tarihi : 18/06/10
  Nerden : Bursa

  Tarihte Jumong/Dongmyeongseong-wang

  Mesaj tarafından berksancan03 Bir Perş. Tem. 08, 2010 11:16 pm

  Tarihte Jumong/Dongmyeongseong-wang

  ÖN BİLGİ

  Goguryeo Kralı Dongmyeongseongwang (M.Ö. 58 - 19 / M.Ö. 37 - 19), doğduğu isimle Jumong olarak bilinmekle birlikte, Kore'nin Üç Krallık Dönemi'nin kuzeydeki Goguryeo'nun kurucusudur. Gwanggaeto Dikilitaş'ında Chumowang (Kral Chumo) olarak anılmaktadır. Üç Krallık Dönemi'nin andaçları Samguk Sagi ve Samguk Yusa'da, adı Jumong, soyadı Go olarak kaydedilmiştir. Samguk Sagi'de Chumo veya Sanghae olarak belirtilmiştir. Bu isim diğer kayıtlarda Chumong (추몽), Jungmo (중모) veya Domo (도모) olarak yer almıştır.

  DOĞUMU

  Goguryeo'nun efsanesi Gwanggaeto Dikilitaşı dahil olmak üzere eski Kore metinlerinde hikaye edilmiştir. Bilinen en iyi çeviriler ufak değişikliklerle Samguk Sagi, Samguk Yusa ve Dongguk Isanggukjip Dongmyeongwangpyeon'da yapılmıştır.

  Jumong'un babasının gerçekte kim olduğu konusunda anlaşmazlıklar vardır. Bazı Kore metinlerinde Jumong, Hae Mosu (Cennetin Oğlu) ve Yuhwa (Nehir Tanrısı Habaek'in Kızı)'nın oğlu olarak tarif edilmektedir. Hae Mosu'nun, Yuhwa'ya nehirde yıkanırken rast geldiği; ancak nehir tanrısı cennete dönen Hae Mosu'nun bu davranışını tasvip etmediği rivayet edilmektedir. Nehir tanrısı, Yuhwa'yı, Dongbuyeo'nun Kralı Geumwa'yla karşılaşıp onun cariyesi olduğu Ubalsu'ya kadar takip etti. Yuhwa'nın, güneş ışığıyla hamile kalıp, bir yumurta doğurdu. Geumwa bu yumurtayı yok edip, kendisini kötülüklerden koruyan hayvanlara verip beslemeyi denedi. Geumhwa, Yuhwa'ya döndü. Yumurtadan, Korece'de "Usta Okçu" olarak ifade edilen, Jumong adında erkek bir bebek çıktı. Oysa son yapılan incelemelerde Jumong, Hae Mo-Su'nun torunu Buliji'nin oğlu olarak ifade edilmektedir. Bu incelemeler aynı zamanda, Hae Mosu ve onun soyundan gelenlerin Gojoseon'un en güçlü halefleri olarak Buyeo'yu; Jumong'un Goguryeo'yu kuruncaya kadar yönettiklerini göstermektedir.

  DONGBUYEO'DAN AYRILIŞI

  Jumong, okçuluktaki olağanüstü yetenekleriyle bilinirdi. Sonunda Geumhwa'nın oğulları onu kıskanmaya başladı ve Jumong Dongbuyeo'dan ayrılmak zorunda kaldı. Efsaneye göre, hızla akan bir nehirle aynı derecede atıyla kaçmıştır. Kaplumbağlar ve suda yaşayan yaratıklar, suyun içinden yükselerek bir köprü oluşturdular. Nehrin güneyine girdiği zaman, Bukbuyeo'nun yönetimindeki bulunan, Jolbon'un hükümdarı Go Museo Dangun tarafından karşılandı. Go Museo, Jumong'un sıradan biri olmadığını bildiği için kızı So Seo-no'yu evlenmesi için vermiştir. Kayınpederinin M.Ö. 37'deki ölümünün ardından Jumong Bukbuyeo'nun 7. Dangun'u oldu ve krallığı merkezileştirmek için Jolbon'un içindeki kabilelerin hepsini birleştirdi.

  GOGURYEO'NUN İLK KRALI

  M.Ö. 37'de Jumong, Goguryeo'yu kurdu ve ülkenin ilk Taewang'ı (Ulu Kral) oldu. Aynı yıl, Biryu Kralı Songyang, teslim olduktan sonra, Jumong'un yardımıyla Malgal Kabilesi'ni istila ederek bozguna uğrattı. M.Ö. 34'de Jolbon-Seong, imparatorluk sarayının bitirilmesiyle Goguryeo'nun ilk başkenti oldu. Dört yıl sonra M.Ö. 28'de Jumong, General Bu Wiyeom'u Okjeo Krallığı'nı fethetmesi için gönderdi. Aynı yıl içinde Jumong'un annesi Yuhwa, Dongbuyeo'da sarayda öldü ve Kraliçe olmasına rağmen kendisine Kraliyet Eşi defin töreni yapıldı. Jumong, Kral Geumwa'ya minnetini göstermek için eli açık davranarak bir ulak ve beraberinde birçok hediye gönderdi. M.Ö. 19'da Jumong'un ilk eşi Ye Soya, oğulları Yuri'yle Dongbuyeo'ya kaçarak Goguryeo'ya ayak bastı. Ye, böylece imparatoriçe oldu. Jumong'un ikinci karısı Soseuno ise Goguryeo'nun geleceği için oğullarının durumlarından endişe ediyordu. Soseuno, Goguryeo'dan iki oğlu ve halkın bir kısmıyla Kore Yarımadası'nın daha da güneyine, bugünkü Güney Kore'nin olduğu yere hareket ettiler. Orada Baekje'yi kurdu. Jumong, ilk oğlu Yuri'yi veliaht prens ve tahtın halefi olarak atadı.

  ÖLÜMÜ VE HALEFİ

  Jumong, M.Ö. 19'da 40 yaşıdayken öldü. Veliaht Prens Yuri, babasını piramit bir mezara defnetti ve ölümünden sonra Chumo-Seong Wang adını verdi.

  MİRASI

  Jumong'un Goguryeo Krallığı, en sonunda büyük bir bölgesel güç haline geldi. Goguryeo, Go Kraliyet Ailesi'ne mensup 28 kral tarafından yönetilerek, Shilla-Tang İttifakı'yla fethedilinceye kadar 705 yıl ayakta kaldı. Balhae ve Goryeo'nun başardığı gibi Jumong'un soyundan gelen modern torunları "Go" aile adını taşımaktadırlar.

  AİLESİ

  Baba: Hae Mosu
  Anne: Yuhwa
  Büyüten Baba: Dongbuyeo Kralı Geumhwa
  İlk Eşi: Lady Ye
  Çocuğu: Yuri (Kral Yuri)
  İkinci Eşi: So Seo-no
  Çocukları: Biryu ve Onjo.  Jumong/Dongmyeongseong-wang  Efsane Prens Dizisinde Jumong/Dongmyeongseong-wang

   Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 12:38 am