www.songdaslarim.com

( Song Il Gook Fanlarının - Songdaşların Buluşma Adresi )

Taşındık Song Il Kook Severler yeni canlı sitemize bekliyoruz sizi : www.songdaslarim.com

  Kore Alfabesi/Hangul/Hangeul

  Paylaş
  avatar
  berksancan03
  Hayran
  Hayran

  Mesaj Sayısı : 601
  Kayıt tarihi : 18/06/10
  Nerden : Bursa

  Kore Alfabesi/Hangul/Hangeul

  Mesaj tarafından berksancan03 Bir Perş. Ağus. 26, 2010 1:48 pm

  Hangeul / Hangul / Kore Alfabesi / 한글

  Hangeul, Kore alfabesi. Hangeul, Türkçe "hangıl" olarak okunur, Korece de "h-a-n-g-ı-l" [한글] harflerine tekabül eden Kore harfleriyle yazılır. İngilizce okunurken "hangıl" şeklinde okunması için latin harfleriyle "hangul" olarak yazılır. 1443 yılında Joseon Hanedanlığı'ndan Kral Sejong tarafından yaptırılmıştır. Koreliler 15. yüzyıla kadar Çin yazı sistemini kullanıyorlardı, fakat bu sistemin öğrenilmesi zor olduğundan, insanların okuyup yazamamasından dolayı Sejong bilim adamlarından yeni bir alfabe yapmalarını istemiş, bu yolla bilimin daha hızlı ilerlemesini ve halkının sosyalleşip çağdaşlaşmasını hedeflemiştir. 1444 yılında tamamlanan alfabe, "Hunmin Congeum" (훈민정음; halka doğruları öğreten ses) adlı eserle halka tanıtılıyor. Hangeul'la yazılan ilk eser budur...  ____________________________________________________________________________

  HANGEUL'IN YAZIMI

  Kore alfabesi, Hangeul, diğer yazı sistemlerinden oldukça farklı olarak, yan yana dizilen harflerden meydana gelmez. Daha önce Çin yazı sisteminin kullanılması Hangeul'ı tasarlayan bilim adamlarını etki altında bırakmıştır. Bu doğrultuda her hece Çin karakterinde olduğu gibi bir kare şeklini oluşturacak şekilde oluşmuştur. Yan yana bitişen harfler yerine; ikili, üçlü hatta dörtlü değişimler kullanarak heceler oluşturulmuştur.

  avatar
  berksancan03
  Hayran
  Hayran

  Mesaj Sayısı : 601
  Kayıt tarihi : 18/06/10
  Nerden : Bursa

  Geri: Kore Alfabesi/Hangul/Hangeul

  Mesaj tarafından berksancan03 Bir Perş. Ağus. 26, 2010 1:52 pm

  avatar
  berksancan03
  Hayran
  Hayran

  Mesaj Sayısı : 601
  Kayıt tarihi : 18/06/10
  Nerden : Bursa

  Geri: Kore Alfabesi/Hangul/Hangeul

  Mesaj tarafından berksancan03 Bir Paz Ağus. 29, 2010 9:22 pm

  DİL

  Bütün Koreliler aynı dili konuşur ve yazarlar ve bundan dolayıdır ki, Kore'de güçlü bir ulusal kimlik gelişmiştir. Korece'nin Seul'de konuşulan standart Korece de dahil olmak üzere, değişik şiveleri vardır, ama bunlar, Jeju adası şivesinin dışında, insanların birbiriyle anlaşma engel olmayacak kadar birbirine bezer.

  Dinsel ve etnolojik incelemeler sonucunda Kore dilinin Orta Asya'nın Ural-Altay dil ailesinden olduğunu biliyoruz. Bu ailenin içinde Türkçe, Macarca, Fince, Moğolca, Tunguzca ve Japonca da vardır.

  Bir Korece yazma sistemi yaratma çabası içindeki Kral Sejong ve dil bilgileri, bu oluşumu sağlamlaştırmak için Çin, Uygur, Moğol dil ve harflerini incelemişlerdir.. Ama onların kurdukları bu sistem, asıl olarak, yaptıkları ses bilimi incelemelerine dayanır. Tüm bunlardan önce bunlar geleneksel Çin sesbilgisindeki ikili hece bölümünün dışında heceleri başlangıç, orta ve son sesler olmak üzere ayırarak yeni bir sesçil kuram ortaya çıkardılar.

  Hangeul alfabesinde 10 ünlü ve 14 ünsüzü bir araya getirerek oldukça çok miktarda hece grupları meydana getirilebilir. Yalın, aynı zamanda sistematik ve kapsamlı olan Hangeul dünyadaki en bilimsel yazı sistemlerinden biri olarak bilinir. Hangeul'ı yazması ve öğrenmesi çok kolay olduğundan dolayı, Kore'de yüksek bir okuryazarlık oranı vardır ve bu aynı zamanda ileri kitap basma sanayisine büyük artılar kazandırmıştır.

   Forum Saati Çarş. Ocak 16, 2019 12:19 am